Hasan Karataş Kimdir?

Hasan Karataş | Yazar, Şair

Hasan Karataş Kimdir?
Hasan Karataş Kimdir?

Hasan Karataş

1981 Yılında Isparta'nın Sütçüler ilçesinde doğdu. Orta Okul yıllarında ailesinden uzak kalmış olması nedeniyle şiirler yazarak, yarım kalan çocukluğuna ve ailesine olan hasretini satırlara dökerek şiir yazmaya başladı.

Lise Eğitimi için biraz daha uzaklaştı sevdiği yerlerden. Uzaklık artıkça bastıran hasretle daha bir anlamlı gelmeye başladı duyguları mısralara ve satırlara dökmek. Ailesinin Antalya'ya taşınmasıyla tatilleri Antalya'da geçirmeye başladı. Bu gidiş gelişlerde büyük şehire, şehir hayatına ve denize ısınmaya başladı. İlerde büyük bir tutkuya dönüşecek olan denize olan sevdası bu yıllarda başladı.

Liseden sonra çalışmaya başladı. Hem çalışıp hem de okul hayatına devam etti. Okumak için yolu tekrar Isparta'nın en güzel ilçelerinden biri olan Eğirdir'e, “Yedi Renkli Göl”ün kıyısına düştü. Bununla birlikte su yaşamında vazgeçilmez olmaya başladı. Hayatının bir kıyısında göl, deniz ya da bir akarsu mutlaka oluyordu.

Önce Ankara Üniversitesi ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne düştü yolları. Kısa mesafelerle başlayan yolculuklar daha zahmetli ve uzun süreli olmaya başladı. Hayatı yollarda geçen birini, yine en çok yollar yorardı. 

Son olarak Selçuk Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. Yazmayı hiçbir zaman bırakmadı. İnternetin yaygınlaşmaya başlamasıyla farklı sayfalarda ve dergilerde şiirler ve denemeler yayınladı. 

Çeşitli dergi ve haber sitelerinde köşe yazarlığı yapmaya başladı ve en büyük hayali olan ilk kitabı “Yıllar Sonra”yı yazdı.  

İlk kitabı şiir ve demelerden oluşan Yıllar Sonra’nın (2016) ardından ikinci kitabı hikaye ve deneme tarzı Mor Melenkoli’yi (2018), masalsı bir hikaye olan Düş Yolculuğu’nu (2021) ve şiirlerden oluşan Bir Umut İşte'yi (2021) yazdı. Diğer kitapları üzerine çalışmalarını sürdürmekle birlikte, mesleki çalışmalarına da devam etmektedir. 

Tarz olarak şiirsel bir dille güçlü, zihinde kalıcı tasvirlerden kurulu bir yazım tarzını benimsemiş olup, hüznün ve ayrılıkların ağırlığını bütün satırlarda yansıtmayı denemiştir. 

Bitmeyen hayat yolculuğunun ne zaman hangi şehirlere uğrayacağını kestirmek oldukça güçtür. Şimdilik sevdiği şehirlerden çok uzak olmamakla birlikte, yolun hasrete düştüğü bir şehirde, çalışma hayatının gereğini yerine getirmektedir. 

Tepkiniz Nedir?

like
9
dislike
0
love
0
funny
0
angry
1
sad
1
wow
1