Kendini Bulmak

Kendini Bulmak, Deneme

Kendini Bulmak

Bir kitabı okurken ona kapılmak, onunla yaşamak, kitabın bir karakterine dönüşmek ve kendini bulmak ne kadar güzel değil mi? Öyle akıcı ve öyle okuyasın gelir ki, hiç bitmesin istersin. Bazı yazarlar sanki hep seni anlatır ya da senin onu anlaman için yazmıştır. Bütün kitaplarını kendinden bir şeyler bulurum diye alıp okursun. Başucu kitabın olur ansızın okuduğun bir kitap bazen. Senden bir parça barındırırcasına. Okumak güzel bir uğraş, güzel bir çaba. Bazen popüler kitaplar olur, okursun sana bir şey vermez. Bir şey anlatmaz sana dair. Mesela ben Otomatik Portakal, Çavdar Tarlasında Çocuklar, Sol Ayağım, Bülbülü Öldürmek gibi kitapları okudum. Bazılarını bitirmek için fazladan gayret sarf ettim ve zor bitirdim. Bana hiç hitap etmediler. Oysaki binlerce kişi beğenerek okumuştu o kitapları.

Çok sevdiğim ve içinde kendimden çok şey bulduğum kitaplar da oldu. Amin Maalouf'un Semerkant'ında Ömer Hayyam'da ben kendimi bulmuştum. Nazan Bekiroğlu'un az bilinen Cam Irmağı Taş Gemi'sinde yontucuda da kendime rastlamıştım. Bunların dışında kendimi bulamasam da Tatar Çölü, Martin Eden, Kürk Mantolu Madonna, Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk ve epeyce uzayıp giden bir kitap listesi başucu kitabım olmuştu.

Bazen benimde ismine aldanıp aldığım ve zor bitirdiğim kitaplar oldu. Bazı kitaplar vardı herkes okumalıydı. İlber Ortaylı'nın Bir Hayat Nasıl Yaşanır' ı gibi, Şevket Süreyya Aydemir'in Suyu Arayan Adam'ı gibi ve Her Şeyin Kısa Tarihi gibi... Birisi bana okudukça uzaklaşırsın insanlardan demişti. Okudukça uzaklaştım. Etrafa bakınca da bunu hep anladım. Yine çokça karşılaştığım şeylerden biri de ki bazıları da kendini yazar şair gibi tanımlamalar ile tanımlıyordu ve çok okumaya gerek olmadığını söylüyorlardı. Ülkemizde kitap okuyanların az olduğundan söz açıldığında herkesin kitap okunmasının mümkün olmadığını ve okunmasının da gerekli olmadığını savunuyorlardı. Ne kadar acıydı benim için. Oysaki söylerken buna inanarak söylüyordu. Kitaplar okunmalıydı ve insanlar mutlaka az ya da çok okumalıydı.

Peki sizin kendinizi bulduğunuz kitaplar hangileriydi? Hangi yazarlar sizin için yazmıştı kitaplarını?
   
Hasan KARATAŞ

Tepkiniz Nedir?

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0