Unuttun mu?

Unuttun mu? Şiir

Unuttun mu?

Kime söyleyim ben şimdi
Kimden sorayım seni
Rüzgara seslensem 
Alıp götür mü 
Bulutlar seni getirir mi bilmem
Düşer mi avuçlarıma gözyaşların
Okşar mı saçlarımı
Rüzgarla ellerin
Düşer mi bakışların
Bir hazan dalına
Düşer mi yine
Aklına seni sevmişliğim
Unuttun mu yoksa beni
Unuttun mu yoksa
Sana yazdığım şiirleri
Unuttun mu sevgili
Yoksa çoktan beni
   
Hasan KARATAŞ
19.10.2020 

-Sizden Gelen Yorumlar-

Şiiri bir kaç defa okudum. 
Ben naçizane fikrimi belirtecek olursam eğer. Tabi bunu bir varsayım üzerine söylüyorum. Bu şiiri yazdıran hissi, kişiyi yada sevgiliyi düşünerek yorumluyorum.
Biri var, yakın ama bir taraftan uzak. Bu uzaklık mesafenin verdiği bir uzaklıktan da olabilir duyguların eksikliğinden yada eş değer olamayışından da olabilir. Rügarın esişinde, yağmurun yağışında hazırladığınız ve anlam yüklediğiniz bir durum. Gözyaşları. Eğer üzülecekse benim yanımda üzülsün yada benim için üzülsün dediğiniz biri. En çokta tuttuğunuz gözyaşlarıyla hüznüne ortak olmak istediğiniz biri. Belki de ağlamanın en aciz anımızın olduğu bildiğiniz için derinlerde bir yerde dökülen gözyaşlarına bile kıyamadığınız biri. Rüzgar ve eller. Sana izin istemeden dokunacak tek şey. Dokunmasından huzur olmayacağın belkide. Ve bir eldeki sevgi dolu parmakların saçlara dokunması. Kimseye dokundurmadığın saçlarını birine emanet etmek. Ellerinin değdiği her saç teliyle huzurla anlara dalmak olsa gerek.
Sonbaharda sevmek ayrı güzeldir. Dökülen yaprakta farkında olmadan yeşermek. Aynı ağacın aynı dalına bakmak, aynı yaprakta birlikte düşmek. Sanırım güzel şeyleri en çok sevdikleriyle paylaşmak istiyor insan. Huzurla baktığın gökyüzünü, baharı, sıradan bir çiçeği bile birlikte görmeyi istemek yüreğini paylaştığın birine hayatımı da paylaş demenin farklı bir yolu sanırım. Sevmeyi unutmak daha doğrusu sevildiğini unutmak. Bu satır çok fazla anlam taşıyor. Şair bu soruyu kendine de sormuş olabilir aslında. Kendince sevdiği biri için söylemiş olabilir. Burada sevilen kişiye iş düşüyor galiba. Bilmesi, hissetmesi yada hiç fark etmemesi üzerine bir sürü olasılık var. O uüzden verilmek istenen mesaj okuyana göre değişecektir. Tabi sizin vermek istediğiniz şey belki de sadece sevdiğinizi söylemekte olabilir.
Ve daha önce yazdığınız şiirleri de ekleyerek düşünürsek, sahibini bilmediğiniz o şiirlerin kime ait olduğunu bulduğunuzu anlamalıyız belkide. Veya o olsun dediğiniz birine unuttuğunu söyleyerek aslında hiç bilmediği o şiirleri senin için yazıyorum deme şeklide olabilir. Yada hayallerde oluşturulan biridir bu. Hep sizi hatırlasın istediğiniz, unutmasına izin vermek istemediğiniz. Belki de sizin unutmadığınız, unutamadığınız biridir.
Sanırım herkes kendi ruh haline göre çok farklı şeyler bulup anlaya bilir. Sizin istediklerinizi, beklentilerinizi anlattığı gibi "bana geleceksen bunun için gel" diyen birini de açıklıyor gibi.

Yazarken bende şu duygu ve düşünce ile yazmıştım.

Soracak derdini anlatacak birisi yok etrafında
Bulutlara rüzgara haykırmak istiyor. Sevgiliye ulaşmak sesini duyurmak istiyor.
Rüzgarların ona yarinden bir koku bir ses getirmesini umut ediyor. Yağmurlar daha çok hatırlatıyor. Yağan yağmurun onun gözyaşları olduğunu düşünüyor. O yarin de kendini sevdiğini düşündüğünü gizli gizli ağladığını düşünüyor. Öyle olsun istiyor belki de
Gökyüzüne dua edercesine ellerini açtığında düşen yağmurların yarin gözyaşları olduğunu hissediyor. Ya da öyle umut ediyor. Belki de gözyaşlarını avuçlarında toplayıp yüzüne gözüne sürecek. Bu kadar çok seviyor.
Rüzgarın saçlarına dokunuşunu yarin elleri gibi hissetmek istiyor.
Gel dokun saçlarıma diyor belki de.
Hüzünlü bakışlarını bir hazan dalının hüznü gibi düşünüyor. Hazan dalına baktıkça onun hüzünlü olduğunu düşünüyor.
Düşünüyor. Yarin aklına onu sevdiğim gelir mi diye. Burada bir acındırma hissi. Hatırlanma isteği var.
Unutmuş olmasından korkuyor. Unutma demek istiyor. Her daim hatırla.
Bütün şiirleri sana yazıyorum demek istiyor.
En acı kısmı 
Sevgilinin unutmuş olma ihtimali. Unutma diye haykırıyor. Hatırla diyor. Asla unutma.
Çoktan unutmuş olduğunun farkında aslında.

Salt gerçeği öğrenmek istiyorsanız.
Bugün moralim bozuldu. Canım sıkıldı. Gezip dolaşmak istedim. Bu videoyu çektiğim yere geldim. 
Sonra bu video ya bir şiir lazımdı. Oturup yazdım. Biraz acıklı olsun dedim. Sevgiliye seslensin. Unutulmaktan korksun istedim şair. Güzel sevgiler unutulmayı asla haketmezler çünkü.
Unutma derken, sevgilinin onu sevmiş olmasını, uzaklarda onunda hüzünlenmis olmasını da diledim.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0