Hayalleri Öldürmek

Hayalleri Öldürmek, Köşe Yazısı

Hayalleri Öldürmek

Nasıl bir tercihtir yaşamak. Bir umut gelir düşer avuçlarına, bir güneş doğar gökyüzünden. Dağılır bulutlar. Doğar güneş erkenden. Çoğalır umutlar yeniden. Hayaller kurarsın. Büyütürsün belleğinde. Büyütürsün yeni hayallerinle. Çoğalır durur işte. Bazen gerçekleşir bazen gerçekleşmez. Çoğaldıkça hayaller gerçekleşmeme ihtimali de çoğalır. Sarsılırsın bazen, ansızın, habersiz.

 

Beklersin, bir gelecek olmasa da sanki biri çıkıp gelecekmiş gibi. Umut edersin. Güzel şeyler olsun diye. Yıllar gelip geçer beklemekle. Günler geçsin istersin. İçinden önce günler, sonra haftalar, daha da sonra yıllar geçip gitsin istersin. O gün gelsin, bu gün geçsin istersin. Oysaki bilmez misin gelen gideni aratır derler. Bu gün geçsin diye diye o günü yaşamadan öldürürsün zihninde. Bir kayıp gün daha eklersin  geçmiş günlere.Yaşamak, olan her şey ile kabul etmektir bize sunulan hayatı. İyi ya da kötü kabul etmektir. Güzelleştirmeye çalışmaktır aslında her yeri. Oysaki dün geçti yarın henüz belli değil ama bugün bu saat senin işte. Kıymetini bil ve yaşa. İhtimalleri çok da hesap etmeden yaşa.

 

İnsan hayalleri ile yaşar ve hayalleri ile ölür hayatta. Hayal etmek umut etmektir aslında, yaşama sarılmaktır, beklemektir, istemektir. Hayal ettiğin şeyi çağırmaktır. Hayal etmek dua etmektir. Bazen yağmur bulutları belirir gökyüzünde, ara sıra güneş açar. Bazen boğulursun, bazen sıkılırsın.Günler gelir geçer. Bir seçenek bine döner. Birini seçersin ya da peşine düşersin. Ve işte o zaman tüm hayallerden vazgeçersin. Bir hayal için diğerlerini tek tek yok edersin. Yeni yollar açılır, yeni hayaller çıkar gelir. Yeniden umut edersin. Yeniden hayaller biriktirirsin. Geride kalan şeyleri bir daha hayal etmezsin.
   

Hasan KARATAŞ

Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0